Na co jste se vždy chtěli zeptat?

Zde najdete odpovědi na nejběžnější otázky, které nám kladete. Chceme vám co nejvíce usnadnit vaši cestu ke správným informacím, proto jsme vytvořili tuto přehlednou sbírku odpovědí. Pokud máte nějaký dotaz, který zde nenajdete, neváhejte nás kontaktovat.

Proč se stát účastníkem kolektivního systému Eltma?

Pokud jste dovozce nebo výrobce a uvádíte pneumatiky na český trh (tj. vyrábíte nebo nakupujete pneumatiky ze zahraničí a dovážíte je do ČR), vztahují se na Vás povinnosti stanovené zákonem č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností (ZVUŽ). Povinnosti vyplývající ze ZVUŽ můžete jako dovozce/výrobce plnit individuálně nebo kolektivně prostřednictvím našeho kolektivního systému Eltma, který za dovozce/výrobce plní veškeré povinnosti dle platné legislativy. Vzhledem k množství a složitosti zajištění všech zákonných povinností doporučujeme účast v našem kolektivním systému. Eltma je v tuto chvíli v České republice jediným autorizovaným kolektivním systémem pro pneumatiky.

Jaké jsou podmínky účasti, jaké je potřeba vyplnit dokumenty?

V případě Vašeho zájmu o přistoupení do kolektivního systému Eltma Vám zašleme Všeobecné podmínky účasti. Tyto jsou dostupné i na našich webových stránkách v sekci Účastníci. Ve Všeobecných podmínkách účasti jsou uvedeny informace o tom, jakou evidenci jako výrobce/dovozce budete v rámci našeho Informačního systému vést, jaký recyklační příspěvek se Vás bude týkat a další informace, které Vám přiblíží naši vzájemnou spolupráci.

Pokud budete s našimi Všeobecnými podmínkami účasti souhlasit a rozhodnete se s námi spolupracovat, zašleme Vám Smlouvu o kolektivním plnění povinností zpětného odběru a Vstupní evidenci, včetně dalších pokynů k jejich vyplnění.

1) Po vyplnění Smlouvy o kolektivním plnění povinností zpětného odběru a Vstupní evidence (s jejich vyplněním Vám rádi pomůžeme na naší infolince) nám oba dokumenty prosím zašlete na naší korespondenční adresu ve dvou kopiích.

2) Po uzavření smlouvy od nás obdržíte přihlašovací údaje do našeho Informačního systému.

3) Po registraci a zpřístupnění Informačního systému si každé čtvrtletí budete zadávat hlášení o množství pneumatik uvedených na trh – hlášení je třeba podat v období do 10. dne měsíce následujícího po skončení čtvrtletí. Pokud budete potřebovat pomoci se zadáváním hodnot, jsme Vám k dispozici na naší infolince a rádi Vám s vyplněním pomůžeme. Na základě těchto hodnot Vám bude vystavena faktura.

Jaká je lhůta na vyřízení registrace?

Registrace probíhá ihned po fyzickém obdržení registračních dokumentů.

Jaké pneumatiky se musí hlásit?

Pneumatikou je dle zákona pružná součást sestavy kola, která je z přírodního nebo syntetického kaučuku a vyztužujících materiálů bez ráfků.

Hlásí se tedy všechny pneumatiky s výjimkou:

  • pneumatik na zařízeních tažených či tlačených osobou, která jde pěšky,
  • pneumatik na jízdním kole a elektrokoloběžce,
  • kola na osobním zdravotnickém prostředku nebo na rehabilitační nebo kompenzační pomůcce.

Detaily a příklady výjimek najdete v metodickém pokynu Ministerstva životního prostředí.